Jasny, minimalistyczny, przestronny i funkcjonalny – taki powinien być salon urządzony w nowoczesnym stylu. Jeśli chcesz, aby był miejscem odpoczynku po całym dniu, a dodatkowo preferujesz wyposażenie o dynamicznych liniach, które wykończone są np. chromem lub stalą nierdzewną, styl nowoczesny w salonie jest dla Ciebie idealną propozycją.

Nowoczesny salon – podstawowe cechy

Jeśli chodzi o styl nowoczesny, nie mamy tutaj jednej definicji. Jednak wszystkie pomieszczenia nowoczesne posiadają kilka wspólnych cech. To przede wszystkich prostota, wykorzystanie najnowszych technologii oświetlania wnętrz, minimalistyczne kształty mebli oraz ich funkcjonalność i ergonomia. Nowoczesny pokój daje ponadto poczucie przestrzeni, spokoju i uniwersalności. Taką aranżację łatwo możemy w przyszłości odświeżyć, aby nadal była modna, ponieważ prostota wyposażenia daje nam nieograniczone możliwości dekoratorskie. Dokładne wskazówki na temat aranżacji w stylu nowoczesnym umieściłam w osobnym artykule – TUTAJ.

Taką aranżację łatwo możemy w przyszłości odświeżyć, aby nadal była modna, ponieważ prostota wyposażenia daje nam nieograniczone możliwości dekoratorskie.

Zaprojektuj w prosty sposób nowoczesny salon

Jeżeli nie do końca wiesz, jak stworzyć nowoczesny salon, postaw na jak najprostszy klimat. Unikaj zbędnych dekoracji i skomplikowanych form. Całość aranżacji opieraj na minimalizmie, a jedynie jako akcent wprowadź jeden designerski mebel czy obraz na ścianie. Zanim jednak przejdziesz do pracy i zakupów wnętrzarskich, zainspiruj się moją galerią zdjęć – znajdź swój idealny projekt salonu TUTAJ.

Zaprojektuj salon według porad architekta! Przeczytaj artykuł „Jak zaprojektować i urządzić salon? Zasady i inspiracje”.

Jakie wybrać kolory do aranżacji salonu w stylu nowoczesnym?

Jeśli marzy Ci się futurystyczna estetyka w salonie, powinieneś zdecydować się na barwy „metaliczne” w dodatkach (wykończenie stołu, krzeseł, srebrne nicie na poduszkach). Całość otocz w większości jasnymi kolorami: bielami lub szarościami. Wprowadź również jeden kolor przewodni poza jasną barwą – np. turkus, który może być obecny w postaci wzorzystej tapety na jednej ze ścian, na zasłonach, ścianach w przylegającej do salonu kuchni. Jeśli projektujesz mieszkanie od zera, postaw także na duże, wysokie okna, które jak żaden inny zabieg wprowadzą poczucie przestrzeni i nowoczesności.

Oświetlenie w nowoczesnym salonie – bardzo ważny element!

Oświetlenie jest istotne w każdej aranżacji, ale w nowoczesnym stylu gra wręcz kluczową rolę. Idealnie, jeśli możesz zastosować w salonie sufit podwieszany lub napinany, w którym znajdą się punkty świetlne. Unikaj jednego, centralnego punktu światła – raczej postaw na oświetlenie podsufitowe w kilku miejscach oraz oświetlenie ścienne, wprowadzające niepowtarzalny klimat do wnętrza. Pamiętaj również o barwie oświetlenia – w nowoczesnym salonie powinno być ono chłodne, z odcieniami niebieskiego.

Jeśli marzy Ci się futurystyczna estetyka w salonie, powinieneś zdecydować się na barwy „metaliczne” w dodatkach (wykończenie stołu, krzeseł, srebrne nicie na poduszkach).

Wyposażenie nowoczesnego salonu

W nowoczesnym salonie znajduje się zabudowa RTV, meble modułowe (zwykle z płyty MDF – lakierowanej, szkła lub drewna) z frontami otwieranymi na docisk. Meble w salonie nowoczesnym mają nie tylko „wyglądać”, ale także służyć przechowywaniu. Nie stosujemy więc tutaj raczej witrynek, ale proste zabudowy – sięgające nawet do sufitu. W nowoczesnej aranżacji nie może zabraknąć funkcjonalnego kompletu wypoczynkowego, który może służyć także jako miejsce do spania dla gości.

Proste formy mebli urozmaicamy kolorami i wzorami na dodatkach. Bardziej designerskie mogą być np. dywany, pledy, dekoracje na ścianach, tekstylia. Szczególnie efektowne okażą się różnego rodzaju dywany w kąciku wypoczynkowym, jeśli na podłodze zastosujemy drewnianą podłogę w neutralnym odcieniu. Do łask wracają dywany o wyrazistych, geometrycznych aplikacjach, które mogą powtarzać się także w postaci grafik ściennych.

Ile kosztuje urządzenie nowoczesnego salonu? Przykładowa lista zakupów

  • Lampa ledowa stojąca: 250-500 zł
  • Dywan typu shaggy: 50-500 zł
  • Zasłony: 200-600 zł
  • Lampa stołowa: 50-200 zł
  • Komplet wypoczynkowy: 2000-10000 zł
  • Stolik kawowy: 150-500 zł
  • Zabudowa RTV: 500-1000 zł
  • Zabudowa do przechowywania (na wysokość całej ściany): 1000-4000 zł
  • Oświetlenie górne: 1000-3000 zł
  • Dekoracje: 300-800 zł

Projekt salonu – nowoczesne aranżacje – GALERIA ZDJĘĆ

Salon w nowoczesnym stylu z motywami roślinnymi
Salon w nowoczesnym stylu z motywami roślinnymi
Nowoczesny salon w pastelowych kolorach
Nowoczesny salon w pastelowych kolorach
Źródło: The Spruce. Nowoczesny, przeszklony salon
Źródło: The Spruce. Nowoczesny, przeszklony salon
Źródło: Interior Design Ideas. Jasny, nowoczesny salon w pastelowych kolorach
Źródło: Interior Design Ideas. Jasny, nowoczesny salon w pastelowych kolorach