Jeśli jesteś posiadaczem wysokich pomieszczeń, grzechem byłoby tej wysokości nie wykorzystać. 😉 A najlepszym na to sposobem jest modna, praktyczna i niedroga w realizacji antresola. Nie musimy już samodzielnie jej budować, ale np. kupić gotową w IKEI. Jeśli nie zależy Ci na szybkim efekcie, spróbuj jednak wykonać taką konstrukcję na własną rękę. Dzięki temu zaprojektujesz antresolę według swojej wizji i potrzeb, a tym samym unikniesz rozczarowania. W artykule podpowiadam, jak krok po kroku zaprojektować antresolę, jakie wybrać materiały, jak zbudować konstrukcję i na koniec, jak zaaranżować to szczególne miejsce.

Pamiętaj, że przed budową antresoli (zwykle w bloku) niekiedy należy spełnić wymogi formalne. Co prawda nie będziesz tutaj potrzebować pozwolenia na budowę czy zgłoszenia, ale z uwagi na duże obciążenie konstrukcji nośnej budynku, konieczne może okazać się uzyskanie zgody od spółdzielni mieszkaniowej.

Antresola w małym mieszkaniu to prawdziwa recepta na wszelkie problemy z ograniczoną przestrzenią. Z jednej strony może pełnić rolę kameralnej sypialni lub wygodnej garderoby, z drugiej – domowego biura lub biblioteczki.

Łóżko, biuro, biblioteczka na antresoli

Antresola w małym mieszkaniu to prawdziwa recepta na wszelkie problemy z ograniczoną przestrzenią. Z jednej strony może pełnić rolę kameralnej sypialni lub wygodnej garderoby, z drugiej – domowego biura lub biblioteczki.

W jakich pomieszczeniach warto zdecydować się na budowę antresoli? Najczęściej występuje ona w salonie, który dzięki takiej konstrukcji staje się przytulniejszy oraz bardziej funkcjonalny. Dobrym rozwiązaniem jest również budowa antresoli w sypialni – w takim przypadku dodatkowa przestrzeń może być zaaranżowana na garderobę. W pokoju dziecka antresola sprawdzi się równie dobrze: sypialnię najlepiej zorganizować na antresoli, a pod nią miejsce do nauki.

Konstrukcja antresoli – jaka musi być wysokość?

Antresola będzie nam służyć wyłącznie wtedy, gdy dobrze ją zaprojektujemy i wykonamy. Oczywiście większość zależy od specyfiki pomieszczenia – antresolę poleca się bowiem do wnętrz, które mają min. 4 m wysokości (optymalnie 4,5 m). Po co tak wysokie pomieszczenie? Aby użytkowanie przestrzeni na i pod antresolą było komfortowe, konstrukcję należy zaplanować na wysokości od 2,2 m wzywż. Pamiętaj, aby doliczyć do wysokości także grubość konstrukcji (zwykle ok. 20 cm). Jeżeli antresola ma służyć wyłącznie do spania, wystarczy nawet 1,2 m wysokości od konstrukcji do sufitu.

Uwaga! Projektując antresolę nie zapomnij o zaplanowaniu połączenia elektrycznego. Zaplanuj dodatkowe włączniki oświetlenia i kontakty.

Z jakiego materiału zbudować antresolę?

Antresola powinna być zbudowana z trwałych i wytrzymałych materiałów. Najpopularniejsze są obecnie konstrukcje drewniane, chociaż sporym zainteresowaniem cieszą się także antresole wykonane np. z metalu czy żelbetu. Materiał zawsze wybieraj nie tylko z myślą o stylu wnętrza, ale przede wszystkim z uwagi na przeznaczenie konstrukcji (a w tym obciążenie). Każdorazowo sprawdzaj również jakość materiału. Przykładowo drewno nie powinno mieć sęków czy krzywizn, które obniżają  wytrzymałość konstrukcji. Najlepszym rozwiązaniem w przypadku drewna będzie buk, jesion lub dąb.

Jeśli potrzebujesz pomocy w weryfikacji, czy dany producent posiada dobrej jakości materiały, które będą bezpieczne, skontaktuj się ze mną. Sprawdzę, gdzie uzyskasz najlepsze materiały w najniższych cenach. Dodatkowo przekażę Ci kontakty do sprawdzonych firm wykonawczych.

Przygotowanie ścian do zamocowania antresoli

Kolejny krok to przeprowadzenie oceny technicznej ścian, do których antresola ma być mocowana. Ściany powinny być nośne – cienkie ścianki działowe niestety nie zniosą takiego obciążenia. Sprawdzamy ponadto, czy są widoczne pęknięcia lub ubytki.

Antresola w mieszkaniu - inspiracje
Antresola w mieszkaniu - inspiracje

Budowa antresoli. 6 kroków do bezpiecznej konstrukcji

Poniżej przygotowałam dla Ciebie poglądowy schemat budowy antresoli w 6 krokach. Aby konstrukcja była bezpieczna, a efekt zadowalający, nie możesz pominąć żadnego z nich. Najprostsza w budowie będzie niewielka antresola drewniana z łóżkiem, ponieważ podstawowy wariant nie musi nawet posiadać stelaża – montujemy podest do 3 ścian pokoju. Jednak szersze antresole będą wymagały już solidniejszego szkieletu. Poniżej przedstawiam uniwersalny schemat, który będzie aktualny w każdym z przypadków.

Krok 1. Projekt antresoli. Mierzymy dokładnie miejsce, które chcemy zagospodarować na antresolę. Rozrysowujemy plan na ścianie. Na tym etapie planujemy również podciągnięcie instalacji elektrycznej. Jeśli potrzebujesz pomocy w zaprojektowaniu antresoli, skontaktuj się ze mną. Doradzę, jakich elementów potrzebujesz i jak ma wyglądać konstrukcja.

Krok 2. Zamawiamy elementy. Gdy już posiadasz projekt antresoli, udaj się do hurtowni materiałów budowlanych czy stolarni, gdzie można zamówić belki i deski. Projekt musi być precyzyjny, aby fachowcy nie wykonali błędu w docinaniu elementów! Lepiej zleć go specjaliście już przynajmniej przed zleceniem, pokaż go osobie, która posiada doświadczenie w branży budowlanej czy konstrukcyjnej.

Krok 3. Czas na wiercenie otworów. Trzeci krok to wiercenie otworów pod belki, które będą przytrzymywać całą konstrukcję. Wiercimy otwory na wylot wzdłuż legara. Następnie belkę przykładamy do ściany oraz zaznaczamy miejsca na kolejne otwory. Kolejny krok to wywiercenie otworów pod kotwy (najlepiej wiertłem M12). Montujemy kotwy (rozporowe/chemiczne) uważając, aby nie dociskać ich zbyt mocno (może to doprowadzić do pękania ściany).

Krok 4. Mocujemy belki. Przyszła pora na montaż belek do ściany. Należy w tym miejscu przyłożyć legary pod otwory i wkręcić śruby. Na śrubę warto nałożyć specjalną podkładkę zabezpieczającą drewno przed uszkodzeniem wkrętami.

Krok 5. Wykańczamy belki i budujemy podłogę. Przechodzimy wykończenia belek (równanie połączeń, tynkowanie, malowanie ścian) oraz położenia podłogi. Do belek należy przymocować deski. Uwaga! Pomiędzy deskami zachowaj niewielkie szczeliny, aby drewno mogło swobodnie oddychać, co zapobiegnie zawilgoceniu.

Krok 6. Wchodzimy na antresolę! W tym momencie mocujemy gotową drabinkę lub sami ją wykonujemy, dostosowując do wysokości antresoli. Warto uzupełnić całą konstrukcję o barierki.

Z uwagi na duże obciążenie konstrukcji nośnej budynku, konieczne może okazać się uzyskanie zgody od spółdzielni mieszkaniowej na budowę antresoli w mieszkaniu w bloku.

Przed budową antresoli pamiętaj o...

...sprawdzeniu jak największej ilości wnętrzarskich inspiracji, realizacji, projektów, wizualizacji. Najlepiej, jeśli taką decyzję skonsultujesz jeszcze z architektem wnętrz, który doradzi, od czego zacząć prace i jak zaplanować antresolę w Twoim mieszkaniu, aby była wygodna. W moim biurze projektowym taka konsultacja architektoniczna jest bezpłatna i nie zobowiązuje Cię do niczego. 😊 Zatem zapraszam na filiżankę kawy i chwilę rozmowy, chętnie doradzę i pomogę w wyborze wykonawcy, jeśli jego pomoc okaże się konieczna. 😉