Jeszcze nie tak dawno urządzając mieszkanie czy dom, większość osób szukała jedynie inspiracji pośród propozycji aranżacji znajdujących się w sieciach meblarskich, jak np. IKEA. Dziś natomiast coraz częściej marzymy o wnętrzach, które będą nie tylko ładne, ale i funkcjonalne, oryginalne czy ponadczasowe. Nic więc dziwnego, że ostatnie lata pokazują większe zainteresowanie usługami architektów wnętrz.

¼ Polaków korzysta z usług architekta wnętrz – badanie portalu Westwing

Zanim przejdę do analizy rynku projektowego w Bydgoszczy, chcę przytoczyć wyniki jednego z badań na temat korzystania z  usług architekta wnętrz w Polsce. Obecnie projektowanie czy urządzanie wnętrza to duże przedsięwzięcie. Chodzi nie tylko o podejmowanie decyzji na temat doboru mebli w taki sposób, by były ponadczasowe, ale także o wciąż rozwijający się rynek materiałów. Dlatego nierzadko potrzebna jest specjalistyczna wiedza i doświadczenie oraz koncepcja, jak wykorzystać wszystkie elementy. Dokładnie o powodach, dla których korzysta się z usług architektów wnętrz, piszę w osobnym artykule.

Według badania serwisu Westwing Home&Living, co 4 Polak korzysta z usług architekta wnętrz. Badanie przeprowadzone było około 3 lata temu, więc procent ten prawdopodobnie jest jeszcze wyższy.

Według badania serwisu Westwing Home&Living, co 4 Polak korzysta z usług architekta wnętrz.  Badanie przeprowadzone było około 3 lata temu, więc procent ten prawdopodobnie jest jeszcze wyższy. Spośród tej liczby prawie 40% badanych powierzyło specjaliście projekt całego domu czy mieszkania. Podobny procent osób szukało pomocy w planowaniu projektu i aranżacji łazienki lub kuchni – czyli pomieszczeń, w których najważniejsza jest funkcjonalność.

Coraz częściej korzystamy z pełnego pakietu usług architekta wnętrz

Jak twierdzi Przemysław Kowalewski – założyciel Westwing Polska – widoczny jest także wzrostowy trend powierzania całego projektu, aranżacji i realizacji architektowi (nazywamy to projektowaniem wnętrz z nadzorem autorskim – co również znajdziesz w mojej ofercie).

Co ciekawe, raport pokazał także, że Polacy utożsamiają pięknie urządzone mieszkanie z wysokimi kosztami – co jest błędnym przekonaniem.

Opinie o zatrudnianiu architekta wnętrz
Westwing. Opinie o zatrudnianiu architekta wnętrz

Zatrudnianie architekta wnętrz w Bydgoszczy – czy jest popularne?

Teraz przejdę do centrum niniejszego artykułu, czyli tego, jakie są moje odczucia co do popularności korzystania z usług architekta wnętrz w Bydgoszczy i okolicach. Jeszcze kilka lat temu na taką współpracę decydowali się głównie mieszkańcy największych miast, jak Warszawa, Poznań, Kraków czy Trójmiasto. Na rynkach mniejszych – jak nasz bydgoski – była to usługa raczej niszowa, utożsamiana bardziej z luksusem, a niżeli potrzebną inwestycją podczas urządzania mieszkania i domu.

Ostatnie lata pokazały jednak, że myślenie to zmieniło się o 180 stopni. Mogę to stwierdzić zarówno biorąc pod uwagę liczbę zleceń czy zapytań, jak i same rozmowy z klientami. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zatrudnienie architekta nie musi być drogie – nie są to kwoty, na które stać tylko nielicznych. Większość moich klientów to osoby zarabiające przeciętnie – i właśnie ze względu na wykonywanie pracy zarobkowej – powierzają mi projekt i jego realizację, aby oszczędzić czas i… pieniądze.

Zatrudnienie architekta wnętrz – oszczędność pieniędzy?

Aby nie rzucać słów na wiatr przytoczę pewien przykład. Możesz na miesiąc, dwa lub trzy zrezygnować z pełnego etatu w pracy i samodzielnie wykończyć, a potem urządzić mieszkanie. Tym sposobem stracisz średnio 10 tys. zł. Druga możliwość to nierezygnowanie z pracy na ten czas i zatrudnienie architekta, który sam zajmie się całą inwestycją. Koszty mogą okazać się takie same, a często mniejsze, ale wnętrze będzie świetnie zaprojektowane (o tym, ile kosztuje zatrudnienie architekta wnętrz, piszę tutaj). Zyskujesz także komfort psychiczny – nie musisz martwić się o usterki, dostawy materiałów i zakupy, ponieważ wszystko możesz powierzyć architektowi.

Jeżeli chcesz, abym wyceniła projekt wnętrza Twojego mieszkania lub domu, skontaktuj się ze mną. Wspólnie ustalimy, jakie wydatki są konieczne i jak dostosować je do budżetu, którym dysponujesz.

Co więcej, badania rynku nieruchomości pokazują, że mieszkania czy domy, których wnętrza zostały powierzone projektantowi, mają wyższą wartość! Dlatego jeżeli za 10 lat zamierzasz sprzedać takie mieszkanie i przeprowadzić się do większego, otrzymasz za nie prawdopodobnie kilkadziesiąt tysięcy więcej niż w przypadku samodzielnego projektowania i urządzania.

Jeżeli nadal nie przekonałam Cię, że można oszczędzić na zleceniu projektu wnętrza architektowi, zachęcam do przeczytania artykułu „Jak zatrudnić architekta wnętrz i… oszczędzić?”.

Ile kosztuje projekt wnętrza u architekta?

W usługach projektowania wnętrz nie istnieje coś takiego jak „cennik”. Każde wnętrze jest inne, a każdy zainteresowany skorzystaniem z usługi projektowania, ma odmienne potrzeby. Dlatego stawki – które ustalane są za m² projektowanej powierzchni – są bardzo elastyczne. Jeżeli chcesz, abym wyceniła projekt wnętrza Twojego mieszkania lub domu, skontaktuj się ze mną. Wspólnie ustalimy, jakie wydatki są konieczne i jak dostosować je do budżetu, którym dysponujesz.